Strona główna

Warsztaty artystyczne - sztuka ebru

24 października 2018 r. uczniowie klasy V B wraz z opiekunami p. Moniką Klimczak i p. Teresą Walotek wzięli udział w warsztatach artystycznych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zorganizowanych przez p. Sylwię Nowak.

Zajęcia warsztatowe były poświęcone na naukę malowania techniką ebru. Jest to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. Papier ozdobiony w technice ebru nazwany jest również papierem tureckim lub papierem marmurkowanym. Do tradycyjnych wzorów stosowanych w sztuce ebru zalicza się m.in. wzory roślinne i ornamentalne, motywy plecionkowe, meczety i półksiężyce. Ebru stosowane jest w tradycyjnej sztuce introligatorskiej.

 

W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wyjście było związane z realizacją innowacji pedagogicznej „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Additional information