Edukacja wczesnoszkolna

Znalezione obrazy dla zapytania edukacja wczesnoszkolna

Edukacja wczesnoszkolna to pierwszy i najważniejszy etap edukacji dziecka. 

W klasach I - III dzieci nabywają najważniejsze umiejętności: czytania, pisania i liczenia. Dzieci podczas pierwszych lat w szkole uczą się również współpracy w grupie i przestrzegania norm społecznych.

Nasz zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej składa się z siedmiu nauczycieli, wychowawców w najmłodszych klasach, którzy przykładają mnóstwo uwagi do tego, by przejście dzieci z przedszkoli do szkoły przebiegało jak najłagodniej, a nauka w szkole nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem. 

Nasze dzieci uczą się w kolorowych salach, wyposażonych w dywany, zabawki i gry edukacyjne. Każde z dzieci ma swoją szafkę, aby na co dzień nie nosić książek.

Aby urozmaicić naukę, podejmujemy następujące działania:

 • Dzień Jabłka,
 • Święto Dyni,
 • Dzień Pluszowego Misia,
 • Andrzejki,
 • Mikołajki,
 • Bal Karnawałowy,
 • Dzień Babci i Dziadka,
 • Kolorowy Dzień,
 • Tydzień Europejski,
 • Mam Talent

i wiele innych.

Dla uczniów klas I - III organizowane są liczne konkursy, w których dzieci mogą wykazać się umiejętnościami czytania, recytatorskimi, liczenia, zdolnościami plastycznymi czy talentem muzycznym.

Nasze dzieciaki chętnie biorą aktywny udział w projektach, takich jak:

 • Klub Bezpiecznego Puchatka,
 • Śniadanie Daje Moc,
 • Szkoła z klasą.

W szkole prężnie działa 7 Dąbrowska Gromada Zuchowa "Słoneczna Gromada", w której aktywnie uczestniczą uczniowie klas I - III.

Ponadto nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej od sześciu lat realizują projekt "Idziemy do szkoły", przygotowujący dzieci 6 i 7 letnie do rozpoczęcia nauki szkolnej.

Oferta Szkoły Podstawowej nr 16 im.W.Łukasińskiego w ZS1 2015r

Oferta Szkoły Podstawowej nr 16 im.W.Łukasińskiego 2015r 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną , skierowaną do przyszłych uczniów klas I szkoły podstawowej. Ponieważ naukę rozpoczynają sześciolatki, dlatego też szkoła musi być specjalnie przygotowana na przyjęcie maluszków. Nasza szkoła ma dobrą opinię w środowisku, dużą wagę przykładamy do opieki i stworzenia miłej, przyjaznej atmosfery dla małego dziecka. Stąd motto, które jest wszystkim znane: „Szkoła jak dom”. Ale, drugim bardzo ważnym filarem naszych działań jest nauka, także przyjazna dziecku, przekazywana przez wykwalifikowanych i ciągle doskonalących się nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Różnorodne metody nauczania, wdrożone w naszej szkole, nauczanie kształtujące dają bardzo dobre wyniki w przygotowaniu dzieci do kolejnego etapu kształcenia.

Staramy się otaczać dzieci również opieką psychologiczną i pedagogiczną, dzięki której mają wsparcie w postaci dostosowania nauczania do indywidualnych potrzeb.

Jesteśmy liderami w bezstresowym wdrażaniu dzieci przedszkolnych do edukacji wczesnoszkolnej. Nasz autorski program „Idziemy do szkoły”, ma liczną rzeszę zainteresowanych (w tym roku to już III edycja, a zajęcia jak co roku odbywają się dla wszystkich chętnych w czwartki od 16.00 do 17.00 – zgodnie z harmonogramem).

Zajęcia sportowe realizowane są na pełnowymiarowej sali gimnastycznej lub małej salce gimnastycznej wyposażonej w materace piankowe  oraz piankowe zabawki dla małych dzieci, które zostały pozyskane w ramach „Radosnej szkoły” ministerialnego programu dla szkół.

W wiosenne, letnie i jesienne dni dzieci mogą korzystać z nowoczesnego placu zabaw. Jak również brać udział w zajęciach sportowych na szkolnym boisku (wybudowane w listopadzie 2014r)

Zainteresowanych tym jak upływa życie szkolne zapraszamy na nasz fanpage na Facebook (LINK FACEBOOK w prawym górnym rogu strony szkoły). Analizując wpisy oraz albumy ze zdjęciami, zobaczycie Państwo jak dużo ciekawych ofert kierowanych jest do uczniów klas najmłodszych: świetnie działający samorząd klas 1-3, zaangażowani wychowawcy, wycieczki, projekty, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.

Ścisła współpraca z Radą Rodziców, która przekłada się na wspólne działania integrujące uczniów rodziców i nauczycieli. Kiermasze i festyny są przykładem, gdy cała społeczność szkolna chce wspólnie spędzić, brać udział w rywalizacji sportowej, podziwiać występy dzieci oraz cieszyć się wytworami plastycznymi czy kulinarnymi.

Zajęcia lekcyjne odbywają się w kolorowych salach, wyposażonych w niezbędne pomoce dydaktyczne dla małego dziecka,

W szkole korzystamy z 20-stanowiskowej pracowni komputerowo-internetowej jak również w Zespole Szkół nr 1 mamy już 3 tablice interaktywne, w innych salach znajdują się projektory i tablice do projekcji. Z tych sal także korzystają uczniowie klas 1-3.

Szkolna biblioteka wyposażona jest w stanowiska komputerowe i multimedialną czytelnię. Dla maluszków prowadzone są zajęcia „Chwila z książką” a szkoła bierze udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Biblioteka także zajmuje się zajęciami regionalnymi.

Szkoła oferuje zajęcia w szkolnym obserwatorium astronomicznym, kółko modelarskie  zajmujące się konstruowaniem modeli rakiet, czy zajęcia astronomiczne pozwalają na rozwijanie zainteresowań.

W szkole tworzymy przyjazną atmosferę, nasza społeczność jest niewielka więc brak jest anonimowości. Dla dzieci klas 1-3 przygotowane jest II piętro szkoły, które posiada wydzieloną strefę odpoczynku (wykładzina, małe krzesełka i stoliki na korytarzu), strefę aktywności - na ścianach korytarzy namalowane są 3 tablice o szerokości 3-4 m, pozwalające na aktywność plastyczną, ćwiczenia z pisania zabawy rysunkowe, rebusy i kalambury).

Szkoła zapewnia bezpieczeństwo, w czasie przerw zapewniają  je nauczyciele, którzy aktywnie pełnią dyżury. Szkoła ma monitoring wizyjny.

Zapewniamy klasy nieliczne, max do 25 uczniów.

Konsultacje i zebrania z rodzicami, współpraca z domem, dają możliwość wspólnego działania które sprzyja rozwojowi dziecka (Czwartki to dni poświęcone na zebrania i konsultacje)

Oferujemy ciekawe, dostosowane do potrzeb dziecka zajęcia pozalekcyjne, z j.angielskiego, zajęcia rozwijające, wyrównawcze, kółka zainteresowań (m.in. sportowe, teatralne, muzyczne itp).

 W szkole bardzo prężnie działa gromada zuchowa o nazwie  „Słoneczna gromada” , a zatrudnieni nauczyciele są jednocześnie instruktorami harcerstwa.

Szkoła jest organizatorem zagranicznych i krajowych wycieczek szkolnych, uczestniczy w ogólnopolskich, miejskich programach edukacyjnych, sportowych, prozdrowotnych czy ekologicznych (Szkoła klasą, Cała Polska czyta dzieciom, WF z klasą, itp).

Jest liderem krzewienia wiedzy z dziedziny astronomii i astronautyki. Międzyszkolne Obserwatorium Astronomiczne jest jedyną taką placówką w regionie, a wojewódzki konkurs astronomiczny w tym roku będzie miał już XI edycję.

Szkoła posiada liczne certyfikaty działań edukacyjnych oraz współpracy zagranicznej.

Opiekę po lekcjach  zapewnia świetlica szkolna czynna od godziny 7.00 do 16.30 oraz stołówka ze smacznymi dwudaniowymi obiadami.  Cena obiadu w tym roku wynosi 4,00 zł.

Zapisy przyjmuje sekretariat uczniowski, czynny w  godzinach od 7.30 do 15.30. Aby zapisać dziecko należy pobrać z sekretariatu szkoły formularz.

Nasz adres:

Zespól Szkół Nr 1 im. Związku Orła Białego,

Szkoła Podstawowa Nr 16, ul. Konopnickiej 56,41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 262-38-71, 32 261-22-12

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zs 1dg.pl

GALERIA: Oferta Szkoły Podstawowej nr 16 im.W.Łukasińskiego 2015r

Prezentujemy, oto  fotograficzna galeria, która przedstawia sale lekcyjne uczniów klas 1-3, oraz inne pomieszczenia szkolne w których uczniowie maja zajęcia lekcyjne. Zapraszamy do szkoły aby samemu zobaczyć co oferujemy:)

 

 

 

Zajęcia z przedszkolakami „Idziemy do szkoły” edycja 2014/2015

Zaczynamy drugi semestr zajęć. Jeżeli nie byłeś jeszcze na zajęciach dołącz do przedszkolaków w naszej szkole

Zajęcia z przedszkolakami program „Idziemy do szkoły” trzecia edycja 2014/2015  – o te zajęcia pytają rodzice przedszkolaków!

Zajęcia jedyne w swoim rodzaju, które przygotują 5 i 6- letnie maluchy do rozpoczęcia edukacji w szkole. Zajęcia rozpoczynają się o godz.16.00, trwają do godz.17.00. Zapraszamy do udziału w zajęciach także rodziców naszych przyszłych dzieci. Naszym celem jest łagodne i przyjazne przejście dzieci przez etap przedszkole-szkoła,jakim jest rozpoczęcie edukacji wczesnoszkolnej. Na zajęciach dzieci uczą się funkcjonowania w grupie, tu mają okazję spotkania z rówieśnikami i przyswajania zasad wspólnej zabawy. Maluchy zdobywają podstawową wiedzę – m.in. uczą się odróżniania strony lewej od prawej, poznają dni tygodnia czy miesiące, uczą się piosenek i tańców(niby proste a czasem dzieci mają z tym problemy). Dajemy dzieciom możliwość wszechstronnego rozwoju – rozwijamy je plastycznie, bawimy z towarzyszeniem muzyki, słuchaniem bajek, a także tworzeniem z „niczego” – czyli alternatywą dla drogich zabawek. W programie: integracja i przyjazna komunikacja, zabawy muzyczno-taneczne, kącik literacki z pacynką, zabawy plastyczne, animacja z chustą Klanzy

Rodzaje zajęć i prowadzący

mgr K. Węglarz –  zajęcia muzyczne z instrumentami, mgr K.Doroz,mgr E.Borówka- zajęcia ogólnorozwojowe

mgr I.Nowacka- zajęcia terapeutyczne –integracja z grupą,mgr P.Fąfara -„ plastyka i ruch”

mgr M.Wierzbik- j.angielski na wesoło, mgr M.Borowiec –orgiami płaskie z koła

mgr I.Borowiec- chwila  z książką , mgr G.Schubert- zajęcia sportowe

Terminarz spotkań

Październik 2014

23.10 – rozpoczęcie, powitanie uczestników g.16.00

30.10 –  K.Węglarz , n-le świetlicy

Listopad 2014

6.11. – I.Nowacka, P.Fąfara

13.11 – M.Wierzbik , M.Borowiec

20.11 – I.Borowiec, G.Schubert

27.11 – K.Węglarz, n-le świetlicy

Grudzień 2014

4.12 – I.Nowacka., P.Fąfara

18.12 – M.Wierzbik , M.Borowiec

Styczeń 2015

8.01.2015 – I.Borowiec, G.Schubert

15.01 – K.Węglarz , n-le świetlicy

22.01 – I.Nowacka, P.Fąfara

Luty 2015

19.02 – M.Wierzbik , M.Borowiec

26.02 – I.Borowiec, G.Schubert

Marzec 2015

5.03 – K.Węglarz, n-le świetlicy

12.03 – I.Nowacka, P.Fąfara

19.03 – M.Wierzbik , M.Borowiec

26.03 –  I.Borowiec,G.Schubert

Kwiecień 2015

16.04 – K.Węglarz,  n-le świetlicy

23.04 – I.Nowacka, P.Fąfara

30.04 – uroczyste zakończenie zajęć

Zapraszamy, zainteresowanych prosimy o telefon do szkoły lub pilne obserwowanie postów na facebooku:)

 

Warsztaty na temat szkła dla klasy 1 a

3 kwietnia klasa Ia wzięła udział w warsztatach na temat szkła. Uczniowie poznali technikę produkcji szkła oraz mieli okazję samodzielnie namalować na szkle barwnego motylka. Obrazy wzbogacają klasową galerię. Organizatorem warsztatów była sosnowiecka Castorama.

{gallery}szklo{/gallery}

„Planeta Energii”

W roku  2013 w realizacji „Planety Energii” wzięli udział uczniowie klasy Ia szkoły podstawowej. W realizacji zadań zaangażowani byli następujący nauczyciele:

 • Wychowawczyni klasy -  Pani Elżbieta Ratajczyk.
 • Nauczyciel przyrody oraz specjalista do spraw astronomii – Pani  Marzena Smutek.
 • Kierownik świetlicy - Pani Katarzyna Doroz.

 

W ramach konkursu zrealizowaliśmy trzy lekcje według scenariuszy zawartych w materiałach dydaktycznych. Były to tematy:

 1.     Czy możliwe jest życie bez elektryczności?

 2.     Bezpieczne wakacje.

 3.     Racjonalnie korzystam z energii dla dobra mojego i przyrody.

Pani M. Smutek (nauczyciel przyrody, specjalista ds. astronomii)  stworzyła autorski scenariusz pt.„Daję ciepło, daję jasność” dotyczący wykorzystywania energii słonecznej.

Zajęcia realizowane były z uczniami klasy pierwszej. Dzieci bardzo chętnie, aktywnie i twórczo podeszły do omawianych treści.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat realizacji zajęć "Planeta Energii" kliknij tutaj

 

Program dla 5, 6-latków - „Idziemy do szkoły”

Szanowni rodzice, przyszłych naszych uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej!

 

„Niebawem pójdziesz do szkoły.”- to zdanie brzmi w uszach wielu dąbrowskich przedszkolaków, którzy we wrześniu mają przekroczyć szkolne progi. Spędza również sen z powiek rodzicom i  wszystkim bliskim dziecka, którzy trwożą się czy poradzi sobie ono  w nowym środowisku. W tle debat psychologów, dyskusji na temat celowości reformy edukacji, każdy zastanawia się w duchu nad rzeczami prozaicznymi – czy maluch nie będzie się bał? Czy trafi do klasy, świetlicy? Czy odnajdzie się w dużej społeczności?

Na szczęście jest na to wszystko sposób! Wystarczy wziąć udział w naszym projekcie „Idziemy do szkoły”, którego głównym celem jest rozwój dojrzałości szkolnej dziecka.

Program jest autorskim dziełem nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 16. Powstał w ubiegłym roku szkolnym jako nasza odpowiedź na potrzeby najmłodszych oraz ich rodziców. Wzięło w nim udział ponad czterdzieści przedszkolaków, którzy dzisiaj są dzielnymi pierwszakami.

W ramach programu proponujemy cotygodniowe godzinne zajęcia prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz innych pedagogów mających kontakt   z najmłodszymi uczniami – wychowawców świetlicy, biblioteki szkolnej. Forma i treści są różne – od tańca i zabaw ruchowych, poprzez zajęcia plastyczne, w szkolnym obserwatorium, aż do językowych.

 

Udział w zajęciach pozwala dziecku poznać warunki szkolne:

- oswoić się z klasami lekcyjnymi,

- przemieszczaniem się pomiędzy piętrami oraz salami,

- przyzwyczai ć się do różnych  osób prowadzących zajęcia,

- przyswoić sobie szkolne zasady oraz normy,

- pokonać nieśmiałość i wzmocnić swoją samoocenę poprzez kontakty z nową grupą,

- zyskać przekonanie, że szkoła to miejsce przyjazne dzieciom .

 

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godzinach 16:00 – 17:00. Są całkowicie bezpłatne.

Zapraszamy.

Przyjdź i pomóż swemu dziecku z przedszkolaka stać się radosnym pierwszakiem.

 

„Idziemy do szkoły” – harmonogram zajęć 2013/2014

 

Październik

 

Listopad

Grudzień

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

17.10.

 

07.11.

05.12.

02.01.

06.02.

06.03.

03.04.

24.10.

 

14.11.

19.12.

09.01.

13.02.

13.03.

17.04.

31.10.

 

21.11.

 

 

20.02.

27.03.

24.04.

 

 

28.11.

 

 

27.02.

 

 

 

Zapraszamy bo to ostatni moment aby poznać szkołę, nauczycieli i przyszłych kolegów i koleżanki dziecka, pozostały już tylko dwa kwietniowe spotkania (17.04.2014 i 24.04.2014). Następne spotkanie dzieci we wrześniu.

Additional information