Szanowni rodzice, mili uczniowie, prosimy o zapoznanie się z przedstawioną ofertą dla uczniów gimnazjum. Jednocześnie jesteśmy otwarci na dyskusję o formach pracy i zajęć dla uczniów w gimnazjum. Zapraszamy do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanego programu. W załączeniu znajduje się ankieta dla ucznia.

W roku szkolnym 2013/2014 proponujemy naszym uczniom klas I gimnazjum  udział w realizacji opracowanego programu zajęć pozalekcyjnych skorelowanego z programami nauczania różnych przedmiotów w gimnazjum Aktywny uczeń.

Celem programu jest wspieranie aktywności młodych ludzi w sferze edukacyjnej, społecznej, artystycznej oraz przygotowanie do optymalnego wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

W ramach programu kształcone są umiejętności międzyprzedmiotowe w odniesieniu do wykorzystania ich w aktywnym i samodzielnym życiu. W realizacji programu szkoła będzie korzystać ze wsparcia m.in. ośrodków sztuki, ośrodków sportowych, wyższych uczelni, klubów sportowych, klubów tanecznych, banków, ośrodków badania opinii społecznej. Program realizuje założenia  dotyczące przyszłego rynku pracy, t.j. komunikację interpersonalną, umiejętność pracy zespołowej.

Rekrutacja do udziału w programie odbywa się wśród uczniów klas VI szkoły podstawowej.

Program realizowany jest modułowo, może być prowadzony zamiennie tak aby jeden uczeń mógł korzystać z kilku modułów. Każdy uczeń który zakończy moduł otrzymuje Indeks Aktywnego ucznia.

Uczeń w ramach realizowanych modułów może już w klasie I zrealizować obowiązkowy w gimnazjum projekt edukacyjny.

Proponowane moduły:

Młody globtroter  (korelacja geografii, astronomii, j. obcych – komunikacja językowa w Europie i na świecie), geograficzna wiedza o świecie, podróżnicze ciekawostki ze świata i z kosmosu. Spotkania z podróżnikami, poznawanie regionu, udział w warsztatach i spotkaniach podróżniczych

– opiekun modułu Pani Zofia Duszyńska

Młody recenzent (korelacja  j. polskiego, zajęć artystycznych, plastyki, muzyki, elementy filmoznawstwa, dziennikarstwa, kulturoznawstwa, tworzenie stron WWW, grafiki komputerowej)  w ramach zajęć m.in. spotkania z pisarzami autorami tekstów, dziennikarzami, współpraca z biblioteką, kinem, redagowanie własnych tekstów, gazet, publikacji

-  opiekun modułu Pani Justyna Stachura - Badoń

Młody poliglota (korelacja j. angielskiego, j. niemieckiego, elementy j. rosyjskiego i hiszpańskiego) w ramach zajęć nauka podstawowych zwrotów komunikacyjnych w poszczególnych językach, lub nauka swobodnego porozumiewania się w j. angielskim lub j. niemieckim, możliwość korespondencji z uczniami z innych krajów w jednym z wybranych języków w ramach programu Comenius lub E-Twinning

- opiekun modułu Pani Monika Kruczek

Młody artysta (korelacja muzyki, plastyki, elementów teatru, kabaretu, tańca) w ramach zajęć udział w zespole i chórze szkolnym, zajęcia teatralne i kabaretowe – przygotowanie sceniczne, spotkania z grupami teatralnymi (MOPT), udział w spektaklach teatralnych i kabaretowych, tworzenie własnych form teatralnych i skeczy. Zajęcia z elementami tańca towarzyskiego, tworzenie układów choreograficznych, współpraca z klubem tanecznym. Nauka śpiewu, tworzenie wokalnych przedstawień scenicznych. Prezentacja umiejętności gry na instrumentach.

- opiekun modułu Pani Izabela Ciesielska, Pani Kinga Węglarz, Pani Monika Klimczak

Młody grafik (korelacja informatyki, plastyki, elementów fotografii oraz nagrywania filmów) w ramach zajęć projektowanie form użytkowych (prac plastycznych, plakatów, banerów), wykorzystanie programów graficznych do obróbki grafiki i filmów, fotografia i jej podstawy, tworzenie własnych filmów. Kontakt z zawodowymi fotografami, tworzenie fotoalbumów, stron www.

- opiekun modułu Pani Alicja Biegańska

Młody naukowiec (korelacja matematyki, fizyki, oraz pozostałych przedmiotów ścisłych) w ramach zajęć poznawanie tajników matematyki, doświadczenia fizyczne i chemiczne oraz wizualizacje i symulacje komputerowe zjawisk otaczającego świata.

- opiekun modułu Pani Anna Łągiewka

Ankieta dla ucznia - Pobierz