Tranzyt Merkurego 2019

Tranzyt Merkurego 2019

 

W poniedziałek 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości będziemy świadkami tranzytu Merkurego na tle Słońca. Oznacza to, że planeta w swojej orbitalnej wędrówce, znajdzie dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem, a my będziemy przez kilka godzin obserwować jak mała tarcza Merkurego będzie przesuwać się po tarczy Słońca.

W Polsce będziemy w stanie zaobserwować wyłącznie początek tranzytu, który rozpocznie się o godzinie 13:35. W Polsce Słońce będzie znajdować się zaledwie od 13-17° nad horyzontem. Faza maksymalna nastąpi już niestety krótko po zachodzie Słońca, a sam Merkury znajdzie się wtedy zaledwie 1’16” od środka tarczy Słońca.

Średnica tarczy Słońca wyniesie 32’19”, a Merkurego zaledwie 9,95”, czyli 0,53% kątowej średnicy Słońca. Widzimy w ten sposób, że tarcza Merkurego będzie prawie 200 razy mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Merkurego łatwo więc można by było pomylić z przypadkową plamą. Na szczęście ruch Merkurego będzie stały i bez problemu rozpoznamy okrągłą planetę na tarczy Słońca. 

 

    Kolejny tranzyt, który będzie miał miejsce dopiero 13 listopada 2032. Wtedy już całe zjawisko będzie widoczne w Polsce.

 

Międzynarodowa Unia Astronomiczna

IAU100 - dołącz do obchodów stu lat pod wspólnym niebem!

W 2019 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie obchodzić swoją setną rocznicę (IAU100), a także stulecie astronomicznych przełomów, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę. Trwające przez cały rok obchody mają na celu także wskazanie, jak istotna jest astronomia jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji.

Wraz ze 100 ustanowionymi krajowymi komitetami IAU100 i ponad 700 wydarzeniami w 72 krajach zarejestrowanymi do tej pory, IAU przygotowuje się na rok pełen ciekawych projektów. W Szkole Podstawowej nr 16 w ramach obchodów odbędą się Pokazy Nieba, Projekcje filmowe (astronomia), Warsztaty astronomiczne, Zimowe Ferie z Astronomią, XV Wojewódzki Konkurs Astronomiczny, Festiwal Nauki, Zajęcia w Placówkach Przedszkolnych – „Z Astronomią Za Pan Brat”, Wakacje z Astronomią.

Pokazy nieba z okazji Dni Dąbrowy Górniczej

Pokazy bardzo udane pogoda dopisała  oglądaliśmy Księżyc, kratery i łańcuchy górskie.

 

Planety: Wenus i Jowisza wraz jego najjaśniejszymi księżycami Callisto,Ganimedesem, Europą i Io.

Wieczór upłynął w miłej kosmicznej atmosferze.

Additional information